Mátyás Király kútja
Fedezd fel a varázslatos Mátyás Király kútját, amely Bózsva és Telkibánya között, egy szinte elvarázsolt, eldugott helyen található.
De miért Mátyás Király kútja?
A kút történelmi érdekessége, hogy Szép Ilonka sírjának otthont ad, aki a legenda szerint Mátyás Király szívébe lopta magát ezen a helyszínen.
Mátyás Király idején Telkibánya virágzott, és az itt bányászott arany biztosította a Fekete Sereg finanszírozását. A király gyakran vadászott és pihent ezen a területen. Mátyás király uralkodása kezdetén hosszabb időt töltött Kassán, ahonnan intézte házasságkötését első feleségével, Podjebrad Katalinnal. Az Abaúj vidéken töltött időről számos legenda szól. Mátyás többször látogatta Telkibányát is, hiszen történetírója is megemlékezik az itteni bányászatról és a vártemplomról.
A legenda szerint itt találkozott szerelmével, Szép Ilonkával, akinek emlékét ez a síremlék őrzi. Tompa Mihály is megörökítette ezt a történetet a „Király kútja” című versében.
A völgy földtani különlegessége:
A kis völgyben rejtőzik Magyarország egyetlen jeges barlangja is. Az ajtaja előtt állva érezheted a barlang hűvös leheletét, még a forró nyári napokon is. A barlang bejárata alatt fakadó kis forrás vize is jéghideg, még nyáron sem emelkedik 5 fok fölé a hőmérséklete.
A barlang környezetvédelmi okokból nem látogatható, hiszen a bejárat rendszeres nyitása a barlang felmelegedéséhez, és a „csoda” megszűnéséhez vezethet. De hogy legyen valami elképzelésed arról, hogyan is nézhet ki, figyelmedbe ajánlom a TuristaMagazin Mátyás Király kútját bemutató cikkét, ahol gyönyörű fényképeket is láthatsz a barlang belsejéből
Bányatörténet és túrázás egyszerre:
Az út másik oldalán, a parkoló mellől indul az „Aranyásók útja” tanösvény, amely lehetőséget nyújt arra, hogy felfedezze a régi aranybányászat nyomait és a környék gyönyörű tájait. Két túraútvonal közül választhat: van egy rövidebb, 3000 méter hosszú útvonal ( kék jelű), valamint egy hosszabb, 8,5 kilométeres ( piros jelű) útvonal.
Az aranybányászat központja a Gyepü-hegy, Kánya-hegy környékén volt egészen a Fehér-hegyig. Ezen a területen találjuk a számtalan horpát, a későbbi tárókat, melyek nagy része ma már alig látható, de van közöttük járható is, a Teréz és a Mária táró.
Mivel a túra igazi „hegyi terepen” halad, megfelelő ruhában és cipőben vágj neki.
Téged is vár a Zemplén!
A még ma is jéghideg vizet adó forrást és Szép Ilonka sírhelyét Tóth Bálint gönci útbiztos építette ki 1932-ben. Az esőbeállók, szalonnasütő helyek, pihenőpadok és a patakon átvezető hidak mind hozzájárulnak ahhoz, hogy feledhetetlen élményben legyen része a kirándulóknak.
Mátyás Király kútja és a jeges barlang a vendégházunktól mindössze 7,7 km-re található. Ne hagyd ki ezt a különleges helyet, ahol történelmi legendák és természeti csodák találkoznak, és élvezd a lenyűgöző tájat és a nyugalmat Örömvölgy Vendégházban!