Magyar Kálvária Sátoraljaújhely főkapu

Magyar Kálvária – Sátoraljaújhely

Trianon emlékezete

Az 1920 június 4-én aláírt trianoni béke az ország területét gyakorlatilag harmadára csökkentette. A terület elveszése mellett nagy fájdalmat okozott a több mint 3 millió magyar egyik napról a másikra történő el hontalanodása is. A „hajózható folyóként” figyelembe vett Ronyva-patak lett az új országhatár. Ezzel nem csak az országot, de magát a várost is megcsonkították egyetlen döntéssel. 

A Magyar Kálvária története

Az 1920-as évek revizionista politikai törekvései adták meg a lehetőséget ahhoz, hogy közadakozásból elkészülhessen az emlékmű.
1934 július 1- én avatták fel a Szár-hegyen a 100. Országzászlót.  A kövekből készült talpazaton az alábbi gondolatot rögzítették: „És most testvérek, boruljunk le imára, kérjük Istent, nézzen le szegény hazánkra, óvja, védje az elszakadt magyarságot, s vegye le rólunk a Trianon átkot! Ámen”

Az Országzászló a hatalmas kőgúlán állva messziről hirdette azt a reményt, hogy egyszer még újra egységes lehet Magyarország.
A Magyar Kálvária megépítésének az ötletét Vilkovszky Kálmán vetette fel 1935 novemberében írt levelében.  Megvalósításában Szepesi Bódog piarista tanár végzett feledhetetlen munkát. Az elkészült emlékhelyet 1936 október 4-én avatták fel.  1944-ben  és azt követően pusztulásnak indultak a Magyar Kálvária építményei. 1989-91 között építették ujjá a stációkat az Országzászlót és a Szent-István kápolnát.

 Az országban egyedülálló sétányon végig sétálva a túrázó a 14 bástyaszerű emlékmű együttes megtekintésén túl a hegy tetején Sátoraljaújhely és a Zemplén környező hegyeinek szépséges látványában is gyönyörködhet.

A Magyar Kálvária megközelítése

Autóval megközelítve a kálváriát, talán a Zsolyomkai pincesor előtt, a Felsőzsolyomka utcában érdemes hagyni az autót. A későbbi köves út keskeny is és kissé meredek. Egyébként sem árthat meg egy kis séta senkinek. Az út baloldalán hatalmas címeres sziklatömb mutatja az utat az emlékhely irányába. A köves úton tovább sétálva érhetjük el a Magyar Kálváriát, illetőleg annak kapuját, amelyen Zemplén vármegye és Sátoraljaújhely címere látható.

A Magyar Kálvária stációi

Mielőtt elérnénk a Kálvária építményeit elhaladunk a 2020-ban  felállított kőből készült Centenáriumi Turul szobor mellett. A szobor a Trianoni diktátum 100. évfordulójának állít emléket, de magassága 896 cm emlékeztet minket a Magyar államiság több mint ezeréves múltjára is.

Az országzászlóhoz vezető út két oldalán 14 stáció állít emléket a Nagy Magyarország elcsatolt városainak Kassáról indulva egészen Fiuméig.  A történelmi emlékhely oszlopain – összesen 38 város nevét és címerét tekintheti meg.
A Szár-hegy legmagasabb részén egy kis tisztás található. Aminek a város felőli végén a hegy tetején álló zászló, vele szemben pedig  a szent koronát formázó Szent István-kápolna található.

A Szent István kápolna mögüli sziklákról Különleges kilátás nyílik a sátoros-hegyekre, és a környező szőlőkre.

A Sátoraljaújhelyi Zemplén kalandpark fejlesztése sok változást hozott szár-hegyen épült sétányon 14 stáció megjelenésében és megközelítésében. A Magas-hegy középső állomásáról libegővel, a felső állomásról pedig kabinos felvonóval is megközelíthető már az ország történelmi emlékhelye a Magyar Kálvária.

Jelenleg pedig épül a Várhegyet a Szár-heggyel összekötő üveghíd, ami lehetőséget biztosít majd egy kis adrenalin adag mellett, hogy a frissel feltárt várban folytassuk kirándulásunkat. 

Sátoraljaújhely méltán híres történelmi emlékmű rendszere egész évben ingyenesen látogatható. Ha még nem jártál itt feltétlenül ajánljuk, hogy minél hamarabb felkeresd. Megtekintéséhez túracipőt javaslunk, hiszen a köves, murvás utak esős, havas körülmények között csúszhatnak! 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!